Toxická psychóza se vzájemnou intoxikací

Dobrý den, měla jsem přítele, který užíval vysoké dávky metamfetaminu dlouhodobě. Postupem času jsem si začala všímat příznaků toxické psychózy, při kterých trpěl bludy a všichni se kterými se stýkal, se mu podle jeho slov snaží jen uškodit, ublížit mu, okrást ho nebo ho dostat do vězení. Snažila jsem se to s ním řešit, ale takovému člověku nevysvětlíte, že není v pořádku to, co říká a jak se vůči ostatním chová na základě toho, co si při těchto stavech usmyslí. Byli jsme spolu něco kolem půl roku a tyto stavy začali gradovat. Během posledních 2 měsíců mě několikrát napadl, ale stejně jsem ho neopustila, protože jsem se bála, že ublíží sám sobě. Bohužel jsem byla v kontaktu pouze s ním a neměla jsem telefon, abych zavolala RZP nebo policii. Teď jsme od sebe 2 týdny, mám zákaz ho kontaktovat, ale kamarád, který za ním byl včera mi oznámil, že to stále pokračuje, s drogami nepřestal a bludy přetrvávají. Protože ho mám pořád ráda, nechci aby se z toho zbláznil nebo ublížil sobě či někomu jinému. Tak bych se chtěla zeptat, jak by bylo možné, takového člověka přimět k tomu, aby se šel dobrovolně s tímto problémem léčit nebo ho bohužel proti jeho vůli nechat hospitalizovat na psychiatrii, aby neměl přístup k drogám a to co má v hlavě odeznělo. O toxické psychóze toho vím dost, ale jelikož je dospělý, tak jsem se dočetla jen to, že proti jeho vůli je těžké, ale ne nemožné ho hospitalizovat. Tak bych chtěla nějaké rady, díky kterým by se mi podařilo ho 'donutit' se léčit.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vnímám z vašeho dotazu starost o vašeho bývalého přítele a úplně rozumím tomu, že vám vývoj jeho stavu není lhostejný. Zároveň mohu jen zopakovat slova naší peer poradkyně. Léčit člověka zneužívajícího návykové látky lze proti jeho vůli pouze pokud mu léčbu uloží soud. Píšete také o hospitalizaci s ohledem na toxickou psychózu, která může být nedobrovolná opět jen na základě rozhodnutí soudu, pokud je člověk pod vlivem svého psychického stavu bezprostředně nebezpečný sobě nebo svému okolí. Po odeznění akutních příznaků ale další léčbu vynutit nelze. Proto bych vás ráda podpořila, abyste se také mohla obrátit k sobě a najít pro sebe podporu. Sledovat neradostný osud blízkého čověka je někdy velmi náročné a vede nás to k vlastním pocitům bezmoci, často i smutku anebo naštvání na daného čověka. K tomu je dobré dbát zejména u sebe na dostatečné zdroje podpory (blízké vzahy s rodinou či přáteli, se kterými můžeme sdílet a říct ai o podporu, zájmy, dostatek odpočinku a relaxace a další) které nám pomohou unést danou situaci. Také se dá určitě konzultovat na některé z linek důvěry či se obrátit na psychologa. Z praktických kroků, které byste mohla pro bývalého přítele udělat je pak možné nabídnout mu kontakt na léčení, a dále nepodporovat jeho toxické chování (například nepůjčovat peníze), u lidí potýkajících se se závislostním chováním je často největší pomocí nepomáhat, neudržitelnost jejich chování je tak může k rozhodnutí ke změně časem přivést. Držím vám palce, ať toto nesnadné období dobře projdete.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, asi vás nepotěším, ale i já jsem přesvědčená, že pokud člověk sám nechce svůj stav měnit a zároveň se nedopouští ničeho trestného (?), nelze ho dost dobře ke změně donutit. Mj. i proto, že k tomu, aby vydržel abstinovat, je nutná nejen podpora zvenčí, ale také jeho spolupráce a odhodlání, zapojení aspoň zbytků vlastní vůle. Vystihuje to staré rčení o koni, kterého můžete dotáhnout k vodě, ale pít už ho nedonutíte. Na vašem místě bych možná zkusila přemýšlet, proč nemůžete přestat řešit jeho problémy (píšete, že máte zákaz ho kontaktovat - od koho?) a spíš se věnovat svému životu. Je v pořádku pomáhat ostatním, ale nejde to proti jejich vůli. A pokud vás několikrát napadl, možná jste se měla bát i o sebe (nejen o to, že on ublíží sám sobě) a neměla byste se takovému riziku do budoucna vystavovat, nemusí to vždycky skončit dobře. Pokud chcete chránit ostatní, zatím neurčené osoby, před nějakou jeho trestnou činností, a pokud máte dojem, že to skutečně hrozí, velmi dobrou zkušenost mám se spolkem BKB, kde vám poskytnou konzultaci zdarma, osobně i na telefonu. Hodně štěstí.


Zpět na seznam