vysvětlení 2.

Děkuji za odpověď. Nevím, zda můžu dovysvětlit dotaz ze 7.9.. Dovolím si poznamenat k odpovědi, že klient terapeuta přece snad není žádný nemocný pacient... Vlastně mně ale zcela chyběla právě ta informace, že je, a v čem je, seznámení se při terapii jiné než seznámení třeba v kurzu tance. Proto to přece pojmenovávám teď jako nedorozumění. Jde o dotaz na situaci, když je nedorozumění vysvětleno, i odpuštěno. Jak je to pak. Zda by byl etický problém po ukončení takového omylu přátelství mezi námi realizovat? Andrea
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Andreo. Zřejmě nedokáži vysvětlit lépe, než v minulé odpovědi. Terapie znamená léčba. Psychoterapie pak léčba psychologickými prostředky. Vztah v psychoterapii je značně asymetrický a proto je ošetřen řadou specifických pravidel, například povinnost mlčenlivosti je obdobná jako u lékařů. Vztahy ve vámi zmiňovaných tanečních žádnými specifickými zákony či pravidly ošetřeny nejsou. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Reaguji nyní na dodatek k vašemu nedávnému dotazu, přečetla jsem si tedy i to, co jste uvedla v dotazu původním. Přiznám se, že mi celý kontext té situace ani po opakovaném čtení není zcela zřejmý. Jedná se o velmi nestandartní situaci. Zdá se mi, že o přátelství s onou terapeutkou velmi stojíte. Ale skutečnost je taková, že navazování přátelství skrze terapeuticko-klientský vtah je opravdu omezeno etickým kodexem. Navíc budovat přátelství na základě nějakého argumentu, že je to "možné", mi přijde zvláštní. Především by asi bylo na místě situaci probrat s tou osobou samotnou. Paní terapeutka nejspíš nejlépe ví, co může a nemůže. Co chce a co nechce. Já sama docházím na terapii už mnoho let a opravdu se snažím své terapeuty vnímat velmi profesionálně a nijak si je nepropojovat se svým osobním životem. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam