Vztahy a nervozita, zlost

Dobry den. Mam 18 rokov. Som student na SŠ. Pride mi ze som cim dalej nestasnesi. Neviem cim to bude. Viac ako polroka som kvoli covid lockdownu sedel cele dni doma viac ako 60% za PC alebo telefonom. Rozčuli ma hocijaka blbost, reagujem dost podrazdene. Uz dlhsi cas som sam nechce sa mi s nimim komunikovat. Kamaratov co som nejakych mal tak nekominikujem s nimi. Neviem ci moze mat vpliv na to ked asi pred rokom som sa pohadal s jednym “kamaratom” ktory som si mislel ze sa da verit mi vsetko poslal ostatnym kamaratom a rozsirili o mne zle reci. Nevosiel cely text tak posielam v druhej sprave [oznacenie J2_137]
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se mi pochopitelné, že nejste v takovém způsobu života spokojený. Od toho se pravděpodobně odvíjí napětí, vzteky a další nepříjemné stavy. Chápu, že po špatných zkušenostech na ZŠ i SŠ je pro vás navazování a udržování sociálních vztahů náročné, zároveň si však myslím, že vztahy jsou důležitý (možná i klíčový) faktor pro zlepšení vašeho života. Stejně jako jste se (bezděčně) naučil, že vám vztahy mohou ublížit, je možné nasbírat zkušenosti nové, které potvrdí, že řadě lidí je možné důvěřovat. Odhaduji však, že představa „budu se věnovat činnostem při kterých poznám nové lidi s kterými může vzniknout kamarádství“, je pro vás nyní příliš obtížná. Můžete to zkoušet po malých kouscích sám, zároveň by však bylo vhodné, abyste v tom měl podporu. A to jak od těch blízkých, kterým se můžete svěřit, tak pomoc odbornou – psychoterapii. Ta by vám pomohla vypořádat se se starými zraněními a hledat způsoby, jak schopnost navazovat a udržet vztahy postupně zlepšit. Ostatně i to, že se postupně naučíte psychoterapeutovi svěřit se svými trápeními a úvahami, já částí této zkušenosti. Držím vám palce a přeji, ať se vám daří na této změně pracovat. Nemám pochyb o tom, že s pomocí psychoterapie je možné to výrazně zlepšit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zhoršení potíží, které popisujete v souvislosti s epidemií covidu a uzavřeností v domácím prostředí, vidím všude kolem sebe a ostatně je mohu pociťovat i sama na sobě. Pro lidi, kteří jsou introvertní, křehčí, citliví a mají potíže v kontaktu s druhými lidmi je takovéto nucené omezení kontaktů nesmírně škodlivé. Sama z vlastní zkušenosti vím, že je dobré pořád se "otužovat", vystavovat se setkáním s druhými lidmi. Jinak se to stává velkým problémem a člověk se jen těžko vrací k běžnému fungování mezi ostatními. S podobnými potížemi mi velmi pomohla psychoterapie a proto bych ji velmi doporučila i vám. V terapii si člověk může sáhnout na své emoce, strachy, úzkosti a porozumět lépe tomu, co prožívá. Terapie tak může přinést znatelnou úlevu. Pokud by vás vaše obavy nějak více ochromovaly a bránily vám v běžném každodenním fungování, bylo by na místě zvážit i návštěvu psychiatra. Já sama beru léky, které mě nijak neomezují, ale pomáhají mi být stabilnější a lépe zvládat zátěžové situace. Přeji vám jen vše dobré a držím palce, ať najdete vhodnou pomoc a podporu.


Zpět na seznam