Zvláštní chování kamaráda

Dobrý den, s kamarádem 16 let se známe už od malička a odjakživa byl trochu zvláštní. Třeba když jste ho něčím naštvali, začal vás škrtit nebo vám něco rozbil. Ale poslední dobou se to dosti zhoršuje. Např. jsme u něj byli s mým druhým kamarádem na přespávačce a on ho něčím naštval, tak po něm vystartoval s nožem z příborníku, který má u sebe v pokoji na stole. Nic mu neudělal, ale dokud se kámoš nepřestal bránit, tak mu držel nůž u krku. Nebo jindy si ten nůž vzal a řezal se s ním jen tak sám do ruky. Taky si na ruku jehlou vypíchal pentagram. A třeba u sledování filmů si vzal jehlu a začal se píchat do ruky, aby z rány mohl vycucávat svoji krev, protožemu prý chutná. Chci se zeptat, jak by se mu dalo pomoct nebo s kým si kromě rodičů o tom můžu promluvit? Předem díky za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, upřímně oceňuji to, že hledáte způsob, jak se v situaci zorientovat a podpořit kamaráda. Na druhou stranu mě však napadá, zda pro vás nemůže být kontakt s ním ohrožující - nemám na mysli jen potenciální fyzické ohrožení, ale i případný dopad na vaší psychiku. Nejsnazším způsobem, jak můžete vy nebo přímo váš kamarád konzultovat situaci s odborníkem, je telefonát na linku důvěry (na dospívající je zaměřena Linka bezpečí). Tam můžete situaci probrat, získat informace, podporu, případně i další užitečné kontakty. Zajisté by bylo vhodné, aby váš kamarád navštívil psychologa nebo psychiatra. Tam je však nezbytné objednání, některé ambulance pak i mezi 16. a 18. rokem vyžadují souhlas rodičů. Bez objednání je možné navštívit krizové centrum či psychiatrickou pohotovost v nemocnici, je však vhodné si dopředu ověřit, zda nemají hranici nad 18 let. Dalšími variantami ke zvážení je i to, zda se neobrátit na školního psychologa, některého z učitelů ke kterému máte důvěru, případně na vaše či jeho rodiče. Co se týká vlastní pomoci, lze předpokládat že psychoterapie (tedy "povídání s psychologem") nebo psychiatrické léky by vašemu kamarádovi mohli přinést úlevu a zlepšit jeho chování k dalším lidem. Přeji, ať se vám daří !
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Musím přiznat , že odpověď na něj je pro mě těžká. A to v rovině obavy o Vaše zdraví. Pokud Vás již přítel fyzicky atakoval, byla bych velmi obezřetná v kontaktu s ním. Na druhou stranu velice oceňuji, že mu chcete pomoci. Domnívám se, že by o takovém chování by měl vědět někdo z dospělých. Možná, být já na Vašem místě, obrátila bych se na školního psychologa / nebo na učitele, kterému důvěřujete /. Informovala ho o tom co se děje. Určitě by bylo fajn promluvit si s rodiči kamaráda. Nevím ovšem nic o Vašich vzájemných vztazích a o prostředí v jakém přítel vyrůstá. Jako peer konzultant jsem se setkala s lidmi, kteří se sebepoškozují. Léčba probíhá pomocí psychoterapie a v některých případech se podávají i léky. Terapie je dlouhodobá a zaměřená na rodinné a sociální vztahy. Ideální řešení by bylo, kdyby Váš kamarád vyhledal sám odbornou pomoc psychologa. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam