Záznam v kartě, a problém s lékařskou prohlídkou do zaměstnání.

Dobrý den, jmenuji se Eva a je mi 21 let. Měla jsem post traumatický stresový syndrom, z důvodu 12 let znásilňování od mého otčíma, z důvodu nepříjemného výslechu před soudem, kdy se mi vracely vzpomínky, jsem se pokusila o sebevraždu, byla jsem hospitalizovaná asi 12 dní.Problém nastal, že se správa dostala mému praktickému lékaři. Ja jsem se rychle sebrala a chtěla jsem jít do zaměstnání, ale doktor, řekl, že mi to nedá, a to i přesto, že šlo o práci v administrativě. Přehlásila jsem se k novému PL, kterému jsem vše zamlčela a řekla mu, že karta neexistuje. Lékařská prohlídka dopadla dobře, zkoumaly se jen fyziologické funkce. A tak nastupuji do banky. Je nějaká šance, že se moje karta po pár letech vymaže? Můj původní doktor, si vedl vše na stroji a nic v el.formě. Nechci, aby mě jedna taková blbost, vyřadila z normálního života. Nechápu, proč je tohle tak důležité. Mám velkou snahu žít normálně, jsem šťastná a v klidu i bez léků.
Avatar

Petr Šturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. V první řadě bych rád napsal, že zcela rozumím Vaší potřebě vrátit se k normálnímu fungování a také rozhodnutí informace před novým lékařem zamlčet. Lékařské záznamy se ovšem nijak nemažou. Váš nový lékař by měl automaticky požádat Vašeho předchozího lékaře a vyžádat si od něj výpis z Vaší dokumentace. Možná by tedy bylo řešení si s Vaším novým lékařem otevřeně promluvit. Nyní máte práci vyřešenou, ale situace se může časem zopakovat a nemyslím si, že by bylo vhodné pokaždé narychlo měnit praktického lékaře. S lékařem by mělo být možné otevřeně mluvit o Vaší obavě, že by Vás mohla informace o prodělané PTSP u zaměstnavatele poškodit. Pokud o tom s Vaším lékařem není možná domluva, nebo k němu nemáte důvěru, je asi na místě hledat jiného lékaře. Přeji Vám, abyste uspěla v nové práci a aby Vám minulost neztěžovala další život.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, oceňuji Vaši velkou snahu pracovat a zařadit se do normálního života. Chápu, že posttraumatický stresový syndrom není totéž, co duševní onemocnění. Snad je třeba počítat s určitou psychickou křehkostí, někdy se u lidí zneužívaných a traumatizovaných duševní onemocnění rozvine. Lékaři často žijí v přesvědčení, že práce nás duševně křehké natolik stresuje, že je nám ke škodě, já si to nemyslím, záleží, jak která, často nám naopak práce pomůže s uzdravováním a zotavováním se. Proto chápu, že jste utekla, chápu, že jste zatajovala informace, vyhýbala se nepříjemnostem. Ale nemyslím si, že by to byla "blbost nedůležitá" a nevím, jestli se dá od toho problému, vzpomínek utéci. Možná praktický lékař není to pravé na tyto problémy. Soudím, že už máte zkušenosti s psychiatry a psychology, nevím jaké. Jen pro vaši informaci, jsou i psychologové, kteří se specializují přímo na traumata. Nemyslím si, že by karta jen tak zmizela, na to snad najdete odpověď u našeho doktora, MUDr. Příhody. Přeji Vám, ať se Vám v práci daří a máte se dobře.


Zpět na seznam