Vzdělávání peer konzultantů

(Přehled nabízených kurzů najdete níže)

Podpoře peer konzultantů a jejich začleňování do týmů v oblasti péče o duševní zdraví se věnujeme již od roku 2012/2013, kdy Centrum realizovalo první projekty zaměřené na profesní přípravu a zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním jako peer konzultantů a peer lektorů. V té době jsme čerpali především od zkušenějších kolegů ze zahraničí (Nizozemí, Velká Británie), kde již tento koncept poměrně dobře fungoval. V České republice se tehdy jednalo o inovativní přístup a my jsme byli jeho průkopníky. Na tyto pilotní projekty pak navázaly další (kompletní přehled našich realizovaných projektů najdete zde). Dnes už je pojem peer konzultant v oblasti péče o duševní zdraví pojmem zcela běžným a pozice peer konzultanta se stala součástí dobré praxe řady poskytovatelů sociálních služeb a čím dál více i lůžkových psychiatrických zařízení.

V současné době může Centrum díky získaným zkušenostem a širokému týmu odborných spolupracovníků nabídnout komplexní podporu při zapojování peer konzultantů do nejrůznějších typů služeb. Specializujeme se zejména na akreditované vzdělávání peer konzultantů, ať už začátečníků, nebo těch, kteří už na této pozici pracují delší dobu. Výuku zajišťuje náš kvalifikovaný lektorský tým, jehož podstatnou část tvoří lektoři s vlastní zkušeností, mezi nimi i někteří z těch, kdo stáli u zrodu zavádění této pozice u nás a již mnoho let působí v praxi v různých komunitních i zdravotnických týmech po celé ČR.
Kromě toho nabízíme metodickou podporu pro organizace, které o zavedení pozice peer konzultanta teprve uvažují.

Našimi kurzy prošlo až dosud (2024) téměř 450 absolventů, z nichž velká část se úspěšně zapojila do práce na pozici peer konzultantů v nejrůznějších službách po celé ČR a také na Slovensku. Od roku 2018 se v rámci našich projektů mezinárodní rozvojové spolupráce podílíme i na profesní přípravě peer konzultantů v Moldavsku a Gruzii, čím dál častěji školíme týmy i zájemce o peer konzultanty na Slovensku.

Přehled nabízených kurzů pro peer konzultanty:
(Ve všech našich kurzech učí vždy lektorská dvojice peer + lektor s jinou odborností. Všechny kurzy mají akreditaci MPSV.)
 
Jak rozumět profesi peer konzultanta z hlediska hodnot a dovedností: tipy pro praxi
 
2 700 Kč
 
„PK 0“ 2denní začátečníci Kurz určený pro začínající peer konzultanty, kteří se se svou rolí teprve seznamují a potřebují se lépe zorientovat, ale i pro ty, kdo o této práci zatím jen uvažují a chtějí si ujasnit, zda je pro ně tato práce vhodná. Kurz se zaměřuje i na motivací a sebereflexi, proto jej mohou využít také zkušenější peer konzultanti, kteří se chtějí ve své práci zlepšovat.
     
Základní kurz pro peer konzultanty
 
9 600 Kč
 
„PK I“ 5denní začátečníci Kurz představuje základ toho, co by každý peer konzultant měl pro svou práci znát a umět. Obsahuje seznámení se základním konceptem zotavení, s prací s osobním příběhem, který je nejdůležitějším pracovním nástrojem každého peer konzultanta, s dovednostmi potřebnými pro komunikaci s klientem a se způsoby práce v týmu.
     
Vedení skupin pro peer konzultanty
 
2 500 Kč
 
2denní pokročilí Rozšiřující kurz pro peer pracovníky, kteří již mají zkušenosti s vedením (spoluvedením) podpůrných skupin nebo absolvovali kurz Role peer konzultanta: komunikace orientovaná na silné stránky a práce se skupinou v praxi
     
Jak připravit a vést kurzy zaměřené na zotavení: lektorské dovednosti
 
6 900 Kč
 
3denní
pokročilí
Kurz určený nejen pro peer pracovníky, ale pro všechny, kdo si chtějí osvojit dovednosti potřebné pro přípravu a realizaci různých edukačních aktivit zaměřených na zotavení (prezentace, facilitace a práce se zpětnou vazbou). Tyto měkké dovednosti jsou využitelné nejen při výuce a dalších destigmatizačních aktivitách, ale i v přímé práci s klienty.
     
Jak připravit týmy na zapojení peer konzultanta
 
NA KLÍČ
1denní
celé týmy
Kurz určený pro týmy, které o zavedení pozice peer konzultanta teprve uvažují. Krok za krokem vás provede celým postupem zavádění této pozice, seznámí vás s možnými úskalími a zodpoví vám všechny případné otázky, které v souvislosti s tím vyvstanou. Tento kurz nabízíme na klíč a jeho součástí je metodická podpora v konkrétních podmínkách vaší organizace.

Podrobnosti o jednotlivých kurzech, jejich náplni, lektorském obsazení apod. najdete po rozkliknutí odkazu každého kurzu, přehled vypsaných termínů a cen kurzů pak v souhrnné tabulce Aktuální kurzy. Přihlašovat se můžete vyplněním přihlašovacího formuláře, kde také najdete odpovědi na nejčastější dotazy k přihlašování, ke způsobu platby a další praktické informace.
 

Kontakty


Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z. s.

Lublaňská 1730/21
120 00 Praha 2

+420 222 515 305

cmhcd@cmhcd.cz

Číslo účtu: 2247602504/0600
MONETA Money Bank, a.s.


IČ: 62936654
DIČ: CZ62936654


ČRA OPZ OPPPR Sprinx Bilatarál
© 2021 Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, cmhcd@cmhcd.cz