Katalog kurzů
Základní trénink v metodě Yucel
Základní kurz pro peer konzultanty v péči o duševní zdraví
Pětidenní vzdělávací program připravuje absolventy na práci na pozici peer konzultanta (osoba s vlastní zkušeností s duševním onemocněním pracující v rámci profesionálních týmů poskytovatelů služeb jako odborník na vlastní onemocnění). Absolventi získají cenné zkušenosti a kompetence potřebné pro zapojení do pracovních týmů v organizacích poskytujících péči osobám s duševním onemocněním.
Model CARe - komplexní přístup v psychosociální rehabilitaci
Metoda CARe (Comprehensive Approach to Rehabilitation) je jedním ze světově uznávaných přístupů v psychosociální rehabilitaci, zaměřeným na zotavení a založeným na respektu k individuálním potřebám klientů, uplatňování principů zplnomocňování a posilování silných stránek uživatelů služeb i jejich prostředí. Kurz se zaměřuje na seznámení s metodou a jejím využitím v praxi.
Práce s lidmi s duální diagnózou
Kurz nabízí vhled do dynamické souvislosti a vzájemného propojení problematiky závislostí a duševního onemocnění, které je nutné pro vytvoření modelu komplexní péče v této oblasti. Věnuje se celému procesu léčby duálních diagnóz včetně konkrétních nástrojů práce s klientem a spolupráce s rodinou a okolím klienta.
Práce s rodinami osob s duševním onemocněním
Kurz poskytuje pohled na rodinu jako na důležitého činitele v průběhu nemoci a léčby. Reaguje tak na trend ve vyspělých zemích, kdy terapie nepracuje pouze s nemocným člověkem, ale s celým rodinným systémem. Ukazuje se, že taková práce urychluje proces zotavení. Výhodou kurzu je lektorská spolupráce klinického psychologa a sociálního pracovníka, tedy využití různých úhlů pohledu a jiného typu zkušeností z práce s rodinou.
Minimum z psychiatrie pro pracovníky v pomáhajících profesích
Cílem kurzu je seznámit účastníky s problematikou duševního onemocnění (zejména závažnějších stavů vyžadujících pomoc v sociální oblasti) a problematikou péče o duševně nemocné, včetně jejího legislativního rámce a problematiky posuzování nároku na příspěvek na služby u duševně nemocných.
Suicidalita u lidí se závažným duševním onemocněním
Kurz se věnuje problematice suicidality a sebepoškozování u lidí se závažným duševním onemocněním, kteří jsou těmito fenomény mnohonásobně více ohroženi.
Role peer konzultanta: komunikace orientovaná na silné stránky a práce se skupinou v praxi
Jak zplnomocňovat v rámci skupinové a individuální práce s klienty? Jak založit a vést peer skupinu? Kurz se zaměřuje na rozšíření znalostí a dovedností v oblasti komunikace s klientem a také na prezentaci služeb a podpory, kterou může peer konzultant klientům nabídnout. Je určen peer konzultantům, kteří již na pozici nějakou dobu pracují a mají zkušenosti z praxe.
Role peer konzultanta: podpora zotavení v praxi
Jak využít fáze zotavení v každodenní praxi? Jak si dlouhodobě udržet naději v práci peer konzultanta? Kurz se zaměřuje na rozšíření znalostí a dovedností v oblasti konceptu zotavení (recovery), který je základním východiskem pro práci peer konzultanta. Je určen peer konzultantům, kteří již na pozici nějakou dobu pracují a mají zkušenosti z praxe.
Role peer konzultanta: práce s osobním příběhem v praxi
Jak používat svůj příběh zotavení jako pracovní nástroj? Jak předejít rutině v práci se svým osobním příběhem? Jak podpořit klienta v různých fázích zotavení? Kurz se zaměřuje na rozšíření znalostí a dovedností v oblasti práce s osobním příběhem, který představuje základní pracovní nástroj peer konzultanta. Kurz je určen peer konzultantům, kteří již na pozici nějakou dobu pracují a mají zkušenosti z praxe.
IPS (Individual Placement and Support) – podporované zaměstnávání lidí s duševním onemocněním
Kurz se věnuje problematice začleňování lidí s vážným duševním onemocněním na volný trh práce podle modelu IPS (Individual Placement and Support) a základním odlišnostem od klasického podporovaného zaměstnávání.
Global assessment of functioning (GAF)
Nástroj k posuzování míry celkového fungování u lidí se závažným duševním onemocněním. Kurz je zaměřen na profesionály, kteří pracují s klienty s duševním onemocněním a potřebují při plánování rehabilitačního procesu poznat celkové fungování klienta v rámci sociálních interakcí a vliv klinických příznaků onemocnění na tyto interakce.
Metoda HoNOS – hodnocení zdravotního stavu klienta s duševním onemocněním
Kurz nabízí osvojení metody šetření zdravotního stavu duševně nemocných prostřednictvím nástroje HoNOS (Hodnocení zdravotního stavu – Wing a kol. 1995). Metoda slouží ke sledování vývoje zdravotního stavu a sociálních funkcí u lidí s duševním onemocněním, ale také k hodnocení efektivity jednotlivých služeb v oblasti duševního zdraví, jejich zkvalitňování, plánování a financování. K dispozici je verze pro externí hodnotitele i verze sebeposuzovací s možností srovnání a získání komplexnějších výsledků.
Case management v příbězích
Kurz je praktický a interaktivní. Je zaměřen na prohloubení dovedností pracovníka v roli case managera a na zprostředkování zkušeností v práci s klienty s duševním onemocněním. Absolventi budou z kurzu vybaveni praktickými dovednostmi v práci s osobami s duševním onemocněním pomocí metody case managementu. Konkrétně se jedná o asertivní kontaktování osob s duševním onemocněním a mapování jejich potřeb a sociální situace, vypracování rehabilitačního plánu, spolupráci s rodinou, krizovou intervenci, práci s klientem s chronickým duševním onemocněním, s duální diagnózou a s poruchou osobnosti, týmové vedení případu klienta a práci s nástroji, které má case manager k dispozici. Absolventi budou kompetentní používat metodu case managementu v práci s osobami s těžkým duševním onemocněním.
Specifika v práci komunitní psychiatrické sestry
Cílem vzdělávacího kurzu je odborně připravit psychiatrické sestry na práci v oblasti komunitní péče, tedy v přirozeném prostředí pacienta a případně usnadnit přechod psychiatrických sester pracujících v oblasti lůžkové péče do oblasti péče komunitní.
Příprava na návrat. Jak prakticky na podporu zotavení během hospitalizace
Kurz praktickou a zážitkovou formou seznamuje účastníky s možnostmi podpory zotavení lidí, kteří přechází z komunitní péče do nemocnice nebo se připravují na propuštění/návrat z psychiatrické hospitalizace domů.
Jak připravit týmy na zapojení peer konzultanta
Vzdělávací program určený týmům s cílovou skupinou lidí s duševním onemocněním. Cílem kurzu je připravit tyto týmy na zapojení peer konzultanta tam, kde o tom uvažují, nebo zlepšit zapojení a fungování peer konzultanta v rámci týmu, kde již tato pozice existuje.
Přístup ke klientům s poruchou osobnosti v sociálních službách
Pro zvládnutí práce s klientem je proto vhodné znát principy myšlení, obvyklé chování a reakce v zátěži, které jsou pro tuto cílovou skupinu klientů typické. Pochopení jejich způsobu myšlení totiž může pomoci najít optimální způsoby komunikace a možnosti spolupráce, a zamezit tak eskalaci konfliktů.
Přístup k sexualitě lidí s psychózou
Kurz je zaměřen na získání teoretických znalostí specifik sexuality u lidí s psychózou. Součástí kurzu je také seznámení se základy sexuologie.
Camberwellské hodnocení potřeb (CAN)
Kurz nabízí seznámení s metodou šetření potřeb lidí s duševním onemocněním, kterou je možné využít v rámci standardní práce s klientem, tj. mapování situace klienta a následného plánování péče. Camberwellský formulář pro hodnocení potřeb (Phellan a kol. 1995) je metoda mapující zdravotní a sociální potřeby závažně duševně nemocných. Účelem šetření je zjistit, ve kterých oblastech uživatel péče potřebuje pomoc a ve kterých se mu jí už dostalo. Hodnotit se může jak struktura potřeb a míra poskytnuté/potřebné pomoci mezi dvěma časovými obdobími, tak rozdíly mezi hodnocením uživatele, profesionála nebo pečovatele. Výsledky šetření ukazují na vliv a úspěšnost intervencí na potřeby uživatelů zařízení.
Camberwellské hodnocení potřeb (CAN) - praktický nácvik
Kurz nabízí upevnění dovedností při používání metody šetření potřeb lidí s duševním onemocněním – Camberwellský formulář pro hodnocení potřeb (CAN). Je zaměřen na pracovníky, kteří metodu při práci s klienty/pacienty (duševně nemocnými) již používají, ale nejsou si v práci s formulářem jistí, naráží na praktické problémy, apod.
Umíme se domluvit: sociální práce s duševně nemocnými zaměřená na zotavení klienta
Kurz je určen především sociálním pracovníkům státní správy a samosprávy. Má zprostředkovat širší spektrum znalostí pro práci s duševně nemocným klientem.